Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Филолошко-уметнички факултет и Универзитет у Крагујевцу обележавају Дан словенске писмености 24. маја 2024. у 19 часова у Кући Ђуре Јакшића. У програму ће учествовати студенти и професори Филолошко-уметничког факултета, а овом приликом биће проглашена и три награђена есеја на литерарном конкурсу „Хтели смо да спасемо свет – ми, словенски ђаци”, који је организовала Катедра за српску књижевност

Улаз је бесплатан.

Добро дошли!

Literarni konkurs page 0001

Уметнички колектив Хелем Нејсе и Фондација ЕКИПА позивају све заинтересоване младе људе да се пријаве на Хелем Нејсе Талент Академију, седмодневну летњу школу из области креативних индустрија, која ће се одржати од 2. до 10. августа на осам различитих локација у Сарајеву.
Више од 50 предавача ће кроз седам дана радити са полазницима и полазницама који ће бити подељени у пет програма: Писање комедије, Примијењена музичка продукција, Графички дизајн и анимација, Новинарство и нови медији и Одговорно програмирање.
Поред тога, за полазнике ће бити организоване радионице критичког мишљења, које акценат стављају на креативне индустрије као алат за стварање бољег друштвеног и политичког амбијента.
Предавачи долазе из целе регије, а међу њима су и широј јавности позната имена попут Алексадра Станковића, Дамира Шагоља, Марка Луиса, Бојана Хаџихалиловића, Селме Алиспахић... Поред теоретских предавања, полазници ће имати прилику чути искуства етаблираних професионалаца из индустрије, радити практичне радове те посетити музичке студије, новинарске редакције и успешне регионалне фирме.
„Талент Академија је нешто што је нама требало, а нисмо имали: простор за учење и развијање талента, место повезивања са креативцима из регије, прилика за конкретан рад и реализацију идеја. И то потпуно бесплатно. Није битно да ли имате диплому или студирате, важно је да у пријави покажете таленат, идеју, жељу, нешто занимљиво и вредно на чему сте већ радили. А ми ћемо се побринути да за време Академије уживате, добијете релеватно и употребљиво знање, квалитетне менторе али и животно искуство које ћете дуго памтити.“ – будућим полазницима поручују из Хелем Нејсе колектива.
Са учесницима ће поделити и своја искуства рада на различитим пројектима, од театарске представе, преко радијских емисија и подкаста, до продукције видео-спотова, ТВ квиза „Знзкви“ и хит анимиране серије „Бруца Браца Бруда Брада“.
Како се пријавити?
Апликације су отворене од 20. маја до 4. јуна а пријавити се могу појединци који имају између 18 и 27 година и долазе из Босне и Херцеговине, Србије, Црне Горе, Хрватске, Словеније или Македоније.
Они који буду одабрани за полазнике добијају и стипендију која покрива трошкове пута, смештаја, хране и пића током трајања Академије.
Апликациона форма и додатне информације могу се понаћи на веб-страници https://talentakademija.ba/

Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу организује Гала концерт „Музички времеплов“, у Свечаној сали Прве крагујевачке гимназије, у четвртак, 23. маја 2024, у 20 сати.

Поводом Дана Универзитета у Крагујевцу и Мајских свечаности Града Крагујевца, Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу организује Гала концерт „Музички времеплов“. Програм концерта осмислила је проф. мр Марина Трајковић-Биџовски, шеф Катедре за соло певање Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу. У програму учествују наставници, сарадници, некадашњи и садашњи студенти Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу.

PLAKAT GALA KONCERT

Са задовољством Вас позивамо на промоцију постхумног издања књиге Лица српске музике- популарна музика, наше уважене музиколошкиње др Весне Микић. (1967–2019), која ће се одржати у четвртак 23. маја 2024. године, у СКЦ Крагујевац, од 18 часова. Услед ауторкиног прераног одласка, ову дуго жељену публикацију она није успела да доврши. У знак сећања и захвалности за њен значајан научни допринос, ову књигу су довршили њени бивши студенти и студенткиње, окупљени под окриљем Центра за истраживање популарне музике – организације чији је др Весна Микић оснивач.
Издање је настало са циљем да богате написе о популарној музици др Весне Микић учинимо доступнијим и видљивијим, посебно млађим генерацијама, а обликовано је као збирка сачињена од двадесет једног текста. Неки од текстова до сада никада нису били публиковани, односно никада нису били објављени на српском језику.
На промоцији говоре: др Биљана Лекић, ФМУ, Београд, др Маја Васиљевић, Филозофски факултет, Београд, Катарина Лазаревић Сретеновић, ФИЛУМ, Крагујевац и др Ања Лазаревић Коцић, ФИЛУМ, Крагујевац.

О ауторки: Весна Микић била је редовни професор на Катедри за музикологију Факултета музичке уметности Универзитета уметности у Београду. Била је ангажована као предавач и при другим високошколским установама у земљи и региону (Нови Сад, Крагујевац, Цетиње, Приштина, Бања Лука, Бијељина), као и на Интердисциплинарним докторским студијама Универзитета уметности у Београду од њиховог оснивања. Њен опсежан научно-истраживачки писани опус чине три књиге: Музика у технокултури (Универзитет уметности у Београду, 2004), Лица српске музике – неокласицизам (Факултет музичке уметности, Катедра за музикологију, Београд, 2009) и Лица српске музике: популарна музика, постхумно издање (Центар за истраживање популарне музике). У њеној библиографији налази се близу стотину објављених радова (студија, приказа, рецензија, лексикографских одредница, интервјуа, текстова ЦД издања, уводних текстова за нотна издања) у најугледнијим домаћим и значајним иностраним научним публикацијама.